Teslimat Yapan Köpek Robotlar

Teslimat Yapan Köpek Robotlar
Eklenme : 11.1.2019


En garip paket dağıtanlar gelecekte Robot köpekler, olacak gib görünüyor.


Almanya'nın otomotiv şirketi Continental, en iyi lastik üretimi yapan firmalardan biridir. ancak CES 2019'da şirket biraz farklı bir şey gösteriyor: robot köpek tarafından paket teslimatı.

Hareketliliğin geleceği konusundaki araştırmalarının bir parçası olarak Continental, paket teslimatının geleceğini hayal etmek için robotik şirketi ANYbotics (ETH Zürih'ten ayrılma) ile ortaklık kurdu. CES gösteri katındaki sahnelenmiş gösteride, firma, ANYbotics’in dört ayaklı robotlarından birinin, kendi kendini süren bir teslimat kamyonunun arkasından nasıl atlayabildiğini ve birinin paketini, doğrudan birinin ön kapısına taşıyabileceğini gösterdi.

Demoda, ANYMal robotunun, sahte kapı zilini bacaklarından biriyle çalarak bütün engelleri aştı. Daha sonra paketi sırtından kapıya doğru  çevirir ve bonus olarak küçük bir zafer dansı yapar.

Bacaklı robotlar bu tür bir görev için henüz yeterince güvenilir değil, ancak bazı şirketler bu alanı araştırıyor. Ünlü robot üreticisi Boston Dynamics, dörtlü robotu SpotMini'nin (bu yıl satışa sunulan) paketleri teslim etmek için kullanılabileceğini söylerken, iki uçlu bot Cassie'yi yapan Oregon Üniversitesi'nden Agility Robotics de aynı şeyi söyledi. Ancak bu şirketlerin hiçbirinin gerçek robot teslim hizmetleri sunma planları yoktur.

İki ayaklı Robotlar daha hızlı ve daha güvenilir hale gelinceye kadar, şirketler daha denenmiş ve test edilmiş bir teknolojiye yöneliyor: tekerlekler. Bir dizi yeni işletme ve yerleşik firma (Domino’nun ve PepisCo dahil), özellikle yiyecek servisi yapmak için son mil teslimatı için tekerlekli robotlar kullanmayı deniyor. Continental’in robot köpekleri kullanma hayali kesinlikle daha iddialı, ancak yakın bir zamanda gerçekleşmesi daha az olası gibi görünüyor.

 

YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
Bizi takip edin, en güncel gelişmelerden haberdar olun.