Galaksinin Derinlerinden Gelen 13 Radyo Sinyali Keşfedildi

Galaksinin Derinlerinden Gelen 13 Radyo Sinyali Keşfedildi
Eklenme : 10.1.2019


Üç haftalık bir test çalışması sırasında, hareketli parçaları olmayan devrim niteliğinde bir radyo teleskopu olan Kanadalı Hidrojen Yoğunluk Eşleme Deneyi (CHIME), Samanyolu'nun ötesinden gelen 13 açıklanamayan radyo sinyalini aldı. Hızlı radyo patlamaları (FRB'ler) ne kadar çabuk gelip gittiğinden dolayı bilinen bu sinyaller, modern astronominin en garip gizemlerinden birinin bir parçasıdır, ancak yeni tespitler, nadir görülen bir durum sayesinde kaynaklarının kilidini açmaya yardımcı olabilir.

British Columbia'da bulunan CHIME, tamamen yeni bir radyo teleskop türüdür. Gökyüzünde farklı hedeflere işaret etmek için fiziksel olarak hareket eden tabaklardan  ziyade, CHIME, her biri 100 m (330 ft) uzunluğunda, dijital olarak dikkatini toplayabilen dört metal tekneye sahiptir.

CHIME için planlanan ana kullanımlardan biri FRB'leri araştırmak ve teleskop 2018'in ortalarında sadece üç haftada 13'ünü tespit ederek değerini kanıtladı. Daha da etkileyici olan, bunun devreye alma öncesi bir aşamada gerçekleşmesiydi, bu da CHIME'in nihai kapasitesinin sadece bir kısmında çalıştığını gösteriyor.

Tam kapasite çalışmaya başladığın da heyecan verici detaylar gelecek gibi görünüyor.
 

YORUMLAR(İLK YORUM YAPAN SEN OL)
Yorum yazmak için üyelik girişi yapmalısınız.
Bizi takip edin, en güncel gelişmelerden haberdar olun.